Ścieżka „Śladami Górnictwa i Przemysłu Siarkowego”

Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego” to idea upamiętnienia przedsiębiorstwa i ludzi, którym powojenny Tarnobrzeg zawdzięczał rozwój i awans społeczno-gospodarczy. To również praca nad zachowaniem szybko znikających reliktów niedawnej przeszłości.
W 2016 roku powstał pomysł opracowania i wyznaczenia w terenie trasy turystycznej poświęconej siarce. Środowisko członków tarnobrzeskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wraz z sandomierskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz przedstawiciele SITG oddział Tarnobrzeg podjęli się zadania ocalenia od zapomnienia tego, co po „żółtej epoce” pozostało i o czym warto pamiętać.
Wyznaczona ścieżka przywraca do świadomości społecznej ponad 60-letni okres w powojennej historii miasta i przedsiębiorstwa. W ten sposób zaprasza do odbycia swoistej podróży w czasie, począwszy od momentu odkrycia złóż siarki, poprzez kolejne przemiany kombinatu i miasta, aż do dnia dzisiejszego.
Górnicy z tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa zorganizowali 2 grudnia piknik górniczy, podczas którego promowali tradycje górnicze. Piknik zbiegł się z datą oddania w Tarnobrzegu turystycznej ścieżki historyczno-przyrodniczej pn. „Śladami Górnictwa i Przemysłu Siarkowego”, którą wytyczyło stowarzyszenie turystyczne PTTK z Sandomierza, przy pomocy lokalnych społeczników, głównie członków tarnobrzeskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Z tego powodu górnicza brać, wraz z mieszkańcami zgromadziła się w niedzielę pod urzędem miasta, gdzie umiejscowiony został punkt początkowy tzw. ścieżki miejskiej, mającej około 9 km długości.
Symbolicznego przecięcia wstęgi, czyli otwarcia ścieżki dokonał prezydent miasta Dariusz Bożek wraz z Markiem Szmucem – sekretarzem Zarządu Oddziału SIiTG i Marzeną Martyńską – sekretarzem Oddziału PTTK w Sandomierzu. Korowód, na czele którego maszerowali gwarkowie w historycznych strojach, przeszedł fragmentem ścieżki „trasy żółtej”, by dotrzeć do Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Tam odbyły się prelekcje na temat historii kombinatu siarkowego oraz nastąpiła prezentacja ścieżki. Tego dnia wszyscy przybyli do muzeum mieli możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnych bez opłat.
 W związku z planowanym dalszym rozwojem projektu organizatorzy pikniku zaapelowali do mieszkańców Tarnobrzega, którzy posiadają stare fotografie i dokumenty związane z „siarką” w Piasecznie, Machowie, Jeziórku i w Tarnobrzegu, o nieodpłatne udostępnienie ich w celu skopiowania. Materiały te posłużą do promocji miasta. W tym celu prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji, Sportu i Kultury, tel. 15 81 81 517.

Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego” prowadzi przez miejsca związane z rozwojem miasta i przemysłu siarkowego nie omijając najważniejszych zabytków związanych z historią miasta Tarnobrzega. Dzieli się na trzy trasy wyznakowane w terenie znakami o odpowiednim kolorze.


Trasa „żółta” – „Miejska”    – została wytyczona w formie 8,9 km pętli w centrum miasta. Za punkt startowy przyjęto tablicę informacyjną o ścieżce, ustawioną przed budynkiem Urzędu Miasta Tarnobrzega przy ul Kościuszki 32.

Trasa „czerwona” – „Mokrzyszowska”    – o długości 3,4 km, prowadzi spod pomnika prof. Stanisława Pawłowskiego, znajdującego się przytulicy Sienkiewicza 55 (obok banku PKO BP) do Osiedla Mokrzyszów, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień w miejscu odkrycia polskich złóż siarki rodzimej.

Trasa „zielona” – „Machowska”    – zaczyna się przy ul. Wisłostrada, na wysokości wejścia na cmentarz parafialny w Miechocinie i ma długość do granic miasta ok. 8,6 km plus ok. 2,4 km ścieżką bez znaków po terenie zwałki w Dąbrowicy (gmina Baranów Sandomierski) do radaru Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ulokowanego w najwyższym punkcie zwałki.
Punkty na trasach ścieżki zostały oznaczone kodami QR, które po zeskanowaniu smartfonem przenoszą nas do pełnego opisu umieszczonego na stronie internetowej pod adresem: www.siarkowasciezka.tbg.net.pl.

Zdjęcia z otwarcia ścieżki w zakładce „Galeria”