Giełda Minerałów i Skamieniałości.

W dniach 16-17 września w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego – oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega miłośnicy geologii i minerałów mieli możliwość podziwiać Wystawę połączoną z Giełdą Minerałów i Skamieniałości. Celem imprezy współorganizowanej przez SITG Oddział Tarnobrzeg była prezentacja i popularyzacja piękna minerałów, skał i skamieniałości Polski i świata, a w szczególności okazów pozostałych po przemyśle siarkowym.

W pierwszym dniu wystawy odbył się konkurs na najciekawszy (najpiękniejszy) eksponat – minerał, skałę czy skamieniałość – związany w obszarem Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Do konkursu zgłoszono 5 okazów w tym okazy siarki z celestynami, hauerytu i fragment rdzenia siarkowego.
Pierwsze miejsce zajął Andrzej Bezkorowajny z Brzeska, za okaz celestynu, czyli minerału z grupy siarczanów, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa caelum czyli niebo. Drugie miejsce, za okaz hauerytu, jury przyznało Markowi Zdyrskiemu z Tarnobrzega. Minerał ten należy do bardzo rzadkich okazów występuje we Włoszech, Słowacji, USA i w Gruzji, w Polsce zaś kryształy te znalezione zostały w iłach i marglach stanowiących strop złoża siarki w rejonie Tarnobrzega. Ostatnie miejsce na podium należało zaś do okazu celestyna Marka Szmuca.
Więcej zdjęć w galerii.