Spichrzowe Gwarków Pogwarki

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega zaprasza na:

Spichrzowe Gwarków Pogwarki

które będą się odbywały w środy o godz. 17:30
w następujących terminach:

25 października 2017 r. temat spotkania ” Siarka na Wawelu”

22 listopada 2017 r. temat spotkania „Siarka na małym Wawelu”

13 grudnia 2017 r. temat spotkania „Wspomnienia stanu wojennego w SIARKOPOLU”

Tarnobrzeg to miejsce niezwykle ważne na mapie historii górnictwa polskiego. W drugiej połowi XX wieku stanowił on symboliczną stolicę Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego – światowego centrum wydobycia i produkcji siarki. Wielki kombinat przemysłowy, jakim był wówczas „Siarkopol” tworzył swoisty fenomen cywilizacyjny, techniczny, społeczny i kulturowy. Upływający czas i postępujące zmiany nakazują nam gromadzenie pamiątek i prowadzenia badań, utrwalanie pamięci o tym zjawisku dla przyszłych pokoleń. Naszym obowiązkiem jest też zapoznawanie współczesnych z historią i tradycjami polskiego przemysłu siarkowego. 
Z tych właśnie powodów zapraszamy do regularnych spotkań w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, podczas których zapoznawać będziemy naszych gości z różnymi aspektami związanymi z tarnobrzeską siarką. Owe spotkania nazwaliśmy „Spichrzowymi Gwarków Pogwarkami”.
Nasze „Pogwarki” będą odbywać się w wyznaczone środy, zawsze o godz. 17:30 w Sali Panoramy Kopalni w dawnym spichlerzu wymysłowskim, mieszczącym się przy ul. Pawłowskiego 14. Mamy nadzieję, że zarówno poruszona problematyka górnicza, jak i towarzyszące spotkaniom inne wydarzenia będą wystarczającym powodem do regularnych odwiedzin Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.
                      dr Adam Wójcik 
            Kustosz dyplomowany MPPS