Rok 2013, w związku z 60 rocznicą odkrycia złóż siarki pod Tarnobrzegiem, został ogłoszony „Rokiem Profesora Stanisława Pawłowskiego” – geologa i geofizyka kierującego pracami zespołu poszukiwawczego. Wniosek o tak godne uhonorowanie uczonego skierował do Prezydenta Miasta Tarnobrzega Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Tarnobrzegu.
60 lat temu, prof. Stanisław Pawłowski, w odległości około 3 kilometrów od Tarnobrzega, w Mokrzyszowie dokonał pierwszego odwiertu w poszukiwaniu złóż siarki. W wyniku tego odwiertu 29 września 1953 roku na głębokości 80 m natrafiono na grubą warstwę złoża siarkowego. Wydarzenie to upamiętnia tablica pamiątkowa.
Jubileusz 60-lecia odkrycia złóż siarki na terenie Tarnobrzega połączony jest z rocznicą 50-lecia powstania Tarnobrzeskiego Oddziału SITG. Oddział powołany został decyzją Zarządu Głównego Stowarzyszenia w grudniu 1963 r. z siedzibą w Rzeszowie. W 1966 r. siedziba Oddziału przeniesiona została do Tarnobrzega i ulokowana w Klubie technika „TAPIMA”.
Rocznicom tym towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych które miały miejsce w tym roku.
Odkrywcy polskiej siarki, osobie niezwykle zasłużonej dla rozwoju naszego miasta poświęcona została wystawa „Profesor Stanisław Pawłowski – odkrywca tarnobrzeskiej siarki” prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ekspozycję tworzą unikatowe, archiwalne fotografie dokumentujące proces poszukiwania „żółtego złota” w okolicach Tarnobrzega, powstawanie kombinatu siarkowego jego rozwój i sukcesy oraz ludzi związanych z przemysłem siarkowym. Zdjęcia przypominają także postać Profesora jako naukowca o wybitnych osiągnięciach, którego pionierska działalność na trwale zmieniła Tarnobrzeg. Została ona otwarta dnia 5 września 2013 r.
Górnictwo siarki w rejonie Tarnobrzega zapoczątkowane wspomnianym odkryciem złóż siarki w 1953 r. rozwijało się dynamicznie. Wkrótce powstały kopalnie siarki w Piasecznie, Grzybowie, Machowie, Jeziórku. Eksploatację prowadzono dwiema metodami: odkrywkową w Piasecznie i Machowie, oraz podziemnego wytopu w Machów II, Jeziórko i Grzybów. Polska stała się światowym potentatem w wydobyciu siarki. Dzięki siarce Tarnobrzeg zaczął się gwałtownie rozwijać. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, szkoły, dom kultury, sklepy. Liczba mieszkańców z 5 tys. wzrosła do blisko 50 tys. Ma początku lat 90-tych nastąpiło załamanie w wydobyciu i sprzedaży siarki spowodowane drastycznym spadkom cen siarki. Cena siarki rodzimej spadła gwałtownie, bo zaczęto ją pozyskiwać jako produkt uboczny procesów oczyszczania ropy naftowej i węgla kamiennego. W tej sytuacji następuje wstrzymanie wydobycia siarki w odkrywkowej kopalni siarki „Machów” w 1992 r., w 1993 roku zaprzestano wydobycia w otworowej kopalni siarki „Machów II” a w 2001 r. wyłączono z eksploatacji kopalnię otworową siarki „Jeziórko”. Następuje likwidacja działalności górniczej w rejonie Tarnobrzega. Górnictwo siarkowe przechodzi do historii. Dokonania tego przemysłu dla miasta, regionu i ludności godne są zachowania dla przyszłych pokoleń. Takie przesłanie stało się impulsem dla inicjatywy utworzenia w Tarnobrzegu stałej ekspozycji muzealnej tego przemysłu. Z inicjatywa taką wystąpiła część członków Stowarzyszenia „Koło Sfojak” a Zarząd Oddziału inicjatywę tę podjął i rozpoczął odpowiednie działania. Inicjatywa znalazła zrozumienie i poparcie w zarządzie i samorządzie miasta a jej liczącym się orędownikiem był Dyrektor Muzeum Historycznego dr Adam Wójcik. Elementem sprzyjającym tym poczynaniom było przenoszenie siedziby Muzeum Historycznego miasta ulokowanej dotychczas w spichlerzu podworskim z 1843 r. do restaurowanego Zamku Dzikowskiego.
W dniu 18 września 2013 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego jako Oddziału Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega.
Dzisiaj pozostałością po przemyśle siarkowym jest to co udało się zgromadzić między innymi w muzeum. Są tu podstawowe informacje na temat złóż siarki i budowy geologicznej miejsc w których ją wydobywano, są fragmenty maszyn i urządzeń górniczych, telefony kopalniane, latarnie, kombinezony, maski i aparaty tlenowe stosowane przez ratowników górniczych, próbki siarki, mundury górnicze, liczne fotografie kopalni i gigantycznych koparek, makiety kopalni w Machowie i Jeziórku. Część ekspozycji poświęcono tradycji górniczej. Patronką górników jest św. Barbara i święto górnicze przypada 4 grudnia. Z tej okazji organizowane są Karczmy Piwne – stąd licznie zgromadzone kufle. Na wystawie można też zobaczyć medale i plakiety pamiątkowe odlane z siarki. Muzeum uzupełnia eksponaty o dary od osób fizycznych i pracowników górnictwa. Będzie ono rozszerzane o eksponaty maszyn i urządzeń lokowanych na zewnątrz budynku. Powstanie muzeum, to chęć zachowania w pamięci przyszłych pokoleń ważnych wydarzeń i zasług przemysłu i górnictwa siarkowego dla środowiska i regionu.
60 lat temu odkryto złoża siarki w Tarnobrzegu, dziesięć lat później rozpoczął działalność tarnobrzeski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Tym dwóm okrągłym jubileuszom poświęcona była piątkowa specjalna sesja popularno-naukowa podkreślająca rolę zagłębia siarkowego w rozwoju naszego miasta. Została ona zorganizowana przez Zarząd Oddziału SITG pod patronatem Prezydenta miasta Tarnobrzega Norberta Mastalerza.
Sesja ta odbyła się w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu dnia 27 września 2013 r. Udział w niej wzięło wielu zaproszonych gości z Oddziałów SITG z całej Polski, wraz z przedstawicielem Zarządu Głównego w osobie Sekretarza Generalnego Pana Eugeniusza Ragusa, przedstawicielami władz samorządowych i miasta, zakładów górniczych Tarnobrzega oraz członkowie Stowarzyszenia. Wszyscy mogli nie tylko wysłuchać ciekawych referatów, a także obejrzeć prezentacje przedstawiającą archiwalne zdjęcia i filmy.
Jubileusz był także okazją do wręczenia odznaczeń dla najbardziej zasłużonych członków stowarzyszenia. Za działalność stowarzyszeniową Oddział SITG w Tarnobrzegu został uhonorowany Złotą Honorową Odznaką Stowarzyszenia.
Każdy chętny mógł również własnoręcznie wybić pamiątkową monetę.